Grafické a webové zakázky – pravidla pro předávání podkladů
Pro zpracování zakázky předá zákazník potřebné podklady. Tím se rozumí podklady v elektronické formě vhodné pro další zpracování sestávající se ze strukturovaných textových a tabulkových podkladů v rozsahu 1:1, fotografií potřebné kvality a rozlišení (typicky 300 DPI), veškerých log a ilustrací ve vektorovém formátu, popř. formátu postačujícím pro dané dílo.
V následujícím textu uvádíme nejdůležitější pravidla pro tyto podklady. Podklady dodané v nevyhovujícím formátu musí být před zpracováním sazby upravovány, což je předmětem redakčních prací, které jsou buď předem sjednané, nebo dodatečně vyúčtované jako vícepráce.
Textové podklady
- Textové podklady se předávají ve formátu textového (znakového souboru), nejčastěji ve formátu DOC (MS Word), ODT (OpenOffice), popř. PDF, RTF, TXT (obecné textové formáty).
- Rozsah a členění textu musí být 1:1, tj. dodané ve stejném rozsahu jako má být vloženo ve výsledném díle. Na jednu stranu A4 se vejde bez obrázků přibližně 6 000 až 8 000 znaků včetně mezer. Použijte funkci ve svém textovém editoru „Počet slov“, která vám spočítá rozsah textu a dle zamýšlené plochy další grafiky si tak můžete spočítat, zdali je rozsah textu v požadovaném rozsahu.
- Dodaný dokument s textem musí být správně naformátován a ostylován.
• Formátováním se rozumí odstavcová sazba (řádky odstavce nesmí být zalomeny klávesou Enter). Odsazení textu se provádí vložením tabulátoru (nikoliv mezer), mezi slovy nesmí být více jak jedna mezera. Čárky a tečky se píší hned za předcházejícími slovy (bez mezery), za nimi následuje vždy mezera.
• Stylováním se rozumí, že se používají na zvýraznění nadpisů předdefinované styly příslušné úrovně, na seznamy se používají odrážky nebo číslování. - Do textových dokumentů se v žádném případě nesmí vkládat obrázky či jiná grafika.
- Před předání textového článku je vhodné, aby objednatel (autor) provedl jazykovou korekturu. Dodavatel při zpracování zásadně jazykovou korekturu neprovádí. Pouze se kontroluje typografie (viz. pravidla zpracování textu výše).
- Větší tabulky je vhodné vytvořit v tabulkovém kalkulátoru (Excel).
Fotografie
- Fotografie se předávají v samostatných souborech ve formátu JPG, TIF, PSD, popř. BMP. V žádném případě nelze fotografie předávat vložené do textových či jiných dokumentů (např. Word).
- Fotografie musí být v minimálním rozlišení 100 bodů/cm, tj. rozměr fotografie v bodech (pixelech) musí být alespoň 100x větší, než je zamýšlená velikost rozměru otištění v cm.
- Je třeba dodat pouze ty fotografie, které se mají použít. Pokud chcete dodat více fotografií k výběru, uveďte, kolik přibližně fotografií se z nich má vybrat.
- Soubory s fotografie musí být pojmenovány tak, aby z názvu bylo zřejmé, ke kterému článku patří, popř. co se na fotografii nachází. Komentář k fotografii může být uveden v textových podkladech.
- Fotografie pořízené z mobilních telefonů či oskenované z tištěných podkladů jsou většinou nepoužitelné.
- Zákazník má za povinnost se ujistit, že k předaným fotografiím vlastní sám autorská práva, nebo má právo je použít. Fotografie stažené z internetu většinou další komerční užití nedovolují.
Grafika a ilustrace
- Grafické prvky a ilustrace (např. logo, schéma apod.) je třeba předávat ve vektorovém formátu (kresba je interně popsána křivkami) ve formátech souborů PDF, EPS, PS, AI či CDR.
- Grafické prvky a ilustrace musí splňovat další odborná kritéria jejich zpracování.